#OSOBOWOŚĆ

Często pytam uczestników warsztatów, które prowadzę o to, co tak naprawdę czyni nas unikalnymi i odpowiada za naszą tożsamość? Po krótkiej wymianie zdań docieramy do pojęcia: „osobowości”. Wówczas pada, jak się okazuje w praktyce odpowiedzi, jedno z trudniejszych pytań. Mianowicie: czym jest osobowość? I wcale nie mam na myśli odpowiedzi książkowych, a jedynie próbę wyjaśnienia tego pojęcia własnymi słowami.

Zaledwie w kilka minut rozmowy systematyzujemy wiedzę i przechodzimy do tego czym jest osobowość w praktyce codziennego życia: naszych decyzji, sympatii i antypatii, wizerunku, relacji, emocji, skłonności do podejmowania ryzyka, podejścia do upływu czasu i wielu innych ważnych aspektów.

Osobiście, kiedy chcę wyjaśnić pojęcie osobowości, posługuję się metaforą okna. Takiego prywatnego okna, przez które spoglądamy na otaczający nas świat i w którym to inni widzą nas samych. Okno ma różne kształty, wymiary, kolory szyb i okiennic, które razem tworzą pewną unikalną konfigurację.

To właśnie ów konfiguracja, jak kolorowe szkiełko po butelce, nadaje kształt temu na co spoglądamy i jednocześnie nas rozświetla, pozostawiając odcisk na tym jak sami prezentujemy się światu.

Jak długo zerkam na rozwojowy rynek w PL (a będzie już ponad 10 lat), wciąż widzę ludzi, którzy gonią za uniwersalną receptą na swoje osobiste „szczęście w życiu”. To trochę tak jak z np markizą do okna, kupioną w marketowej promocji za 30% ceny rynkowej, odpowiedniej dla rozwiązań wysokiej jakości. Jeśli akurat przypasuje, to na chwilę spełni swoje zadanie dając satysfakcję kupującemu, który jak by nie było upolował okazję. Z reguły jednak będzie wymagała przerobienia, a ostatecznie okaże się, że ani nie jest funkcjonalna, ani nie pasuje do naszego okna.

Nie mam już dzisiaj żadnych wątpliwości, że dobry rozwój osobisty, to ten, który w centrum uwagi stawia naszą osobowość. Pomaga ją dostrzec w codziennym życiu, zrozumieć, a ostatecznie wyposażyć w adekwatne, dopasowane jak szyty na miarę garnitur, narzędzia. Takie, dzięki którym będziemy mogli iść naprzód w życie, dając światu to co w nas najlepsze i samemu zwracając się ku temu, co dla nas naprawdę ważne i wartościowe.

Jednym z takich narzędzi jest zbliżający się cykl warsztatowy #MistrzEQ, który w całości opiera się na unikalnej metodyce #Structogram. Takiej, która w centrum pracy i rozwoju stawia indywidualność każdego uczestnika na sali.

To być może ostatni już warsztat w formie otwartej w najbliższych miesiącach, który poprowadzę osobiście. Zapraszam do udziału nie tylko menedżerów, liderów biznesu, liderów HR, sprzedawców, przedstawicieli wolnych zawodów, ale również osoby które realizują się np w domu, wspierając swoją rodzinę. Więcej informacji oraz zapisy: tutaj-kliknij.

A na koniec słowa, których mądrość zdaje się potwierdzać każdy dzień życia:

“Kto raz odnalazł siebie,
nie może nic więcej na tym świecie stracić.

A kto raz człowieka w sobie zrozumiał, ten zrozumie wszystkich ludzie.”

– Stefan Zweig