Fota_EPALE

Na tle nowych technologii i szybkości z jaką rozwijamy się gospodarczo, bycie „na czasie” ze wszystkimi możliwościami jawi mi się jako szczególnie ważna umiejętność. Tym bardziej, “im starsi jesteśmy” od chwili, w której bliska nam rzeczywistość, trochę jak w StarWars wskoczyła w nadprzestrzeń technologicznego rozwoju – zmieniła się tak bardzo, że jej operatorzy – tacy jak “starsi my” – czasem mają problem ze sprawnym rozeznaniem.

A co na to wszystko nasi rodzicie – pokolenie jeszcze bardziej dorosłe niż my?

Mój tata do niedawna „ścigał się” z bezprzewodową myszką na ekranie, starając się zrozumieć „bezkablową” zależność ruchu urządzenia z kursorem w obrazie. Dzisiaj śmiga „jak ta lala”, głównie dlatego że miał wyrozumiałego przewodnika, dodam – z własnych genów poczętego 😉

A jak powinniśmy odpowiedzieć na pytanie rodem słynnego dylematu kury i jajka: co powinno rozwijać się szybciej – gospodarka czy umiejętności ludzi, którzy w niej żyją?

Osobiście mam ochotę odpowiedzieć na to pytanie mniej więcej tak:

“Sztuką jest rozwijać się tak, aby wszystko co rośnie nadążało za sobą w odpowiednim momencie.”

A dlaczego o tym wszystkim napisałem? Ano dlatego, że jako trener sprzedaży i licencjonowany trener #Structogram regularnie spotykam się na sali z ludźmi już dorosłymi, którzy wiedzą jak ważny jest rozwój. Szukają możliwości dla siebie i garściami uczą się czerpać ze swoich życiowych doświadczeń. Gonią za światem, który pędzi. Tak jak i ja, w wieku niespełna lat czterdziestu muszę gonić za choćby wirtualnym rozeznaniem aktualnych nastolatków.

Dzisiaj rozmawiałem z człowiekiem, który pokazał mi genialną przestrzeń rozwoju, a której idea wg mnie, warta jest nagłaśniania. Platforma #EPALE – zrodzona w Europie, jak się okazuje globalna przestrzeń do rozwoju, współpracy, wsparcia i wymiany wiedzy. Zbudowana z potrzeby edukacji dorosłych – tak ważnej dzisiaj, abyśmy wytrzymali tempo w jakim zmienia się świat dookoła. I żeby ostatecznie rozwijać się dalej.

Cóż, zachęcam do osobistej refleksji i „zarzucenia” okiem w kierunku naprawdę fajnej inicjatywy:
https://ec.europa.eu/epale/pl/blog/czy-warto-korzystac-z-epale-i-dlaczego-tak-spojrzenie-z-perspektywy-3-lat